Spiritka: lobbistické zájmy na radnici?

13:26 Sep 15 2010 Spiritka, Praha 5

Spiritka je kousek zapomenuté zelené plochy mezi Ladronkou a Zdíkovskou ulicí. Jedná se o velmi strmý zalesněný sráz, který postupně přechází v planinku se dvěma malými mokřady. Ty slouží jako napajedlo pro vysokou zvěř, poskytují ptákům hnízdiště a v suchých letních měsících zavlažují okolní vegetaci. Plocha slouží také k rekreaci místních, kteří o jezírka a přilehlé plochy pečují.


Lukrativní pozemky


Vzhledem k lukrativní poloze se o Spiritku už v roce 1997 začali zajímat developeři. V roce 1999 byly zahájeny přípravné práce zarážejícím způsobem. Drenážemi postupně začali vypouštět mokřady do městské kanalizace. Vodní fauna, která neodtekla kanálem, se ze Spiritky stáhla a stromy začaly schnout. Avšak obyvatelé Zdíkovské ulice se rozhodli za Spiritku postavit.


Chyba úředníků?


V roce 2000 se obyvatelům Zdíkovské ulice s pomocí České inspekce životního prostředí a dalších organizací podařilo Spiritku prosadit do územního plánu jako významný krajinný prvek (VKP). Díky chybě úředníků však VKP nebyl do územního plánu ani katastru zanesen. Nic tedy nebránilo jednateli společnosti NAVATYP vyměnit svůj pozemek na Ladronce za ideální polovinu Spiritky. Jednatel pak v roce 2007 požádal o změnu územního plánu, aby zde mohl stavět. Změna byla do územního plánu zapracována ještě předtím, než o ni jednatel oficiálně požádal. (1) Odvodné drenáže ohrožující faunu se poté vrátily na své místo.


Magistrát schválil prodej posledního kousku pozemku


V prosinci 2009 pak magistrát na jednání zastupitelstva (2) potvrdil likvidaci Spiritky jako zelené plochy. Po vystoupení zastupitelů za ODS, Vodrážky a Klegy, a přes opoziční hlasy schválilo zastupitelstvo prodej posledního kousku pozemku, který by měl tvořit příjezdovou cestu k plánovanému developerskému projektu. Situace je tedy kritická.


Milan Brlík, student urbanistiky
(1) Viz zde (2) Viz Videozáznam 32. zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy Zdroje a další odkazy:Petice za ochranu životního prostředí na Praze 5 Stránky Kauzy 5 Pořad České televize Nedej seKomentáře
mk outlet (Jan 14 2014)
Gucci Shoes UK, http://www.guccivshoesfactory.net/ Polo Ralph Lauren Outlet Online, http://www.ralphllaurenpolo.com/ Ralph Lauren Outlet Online, http://www.ralphlaurenipolo.com/ Ralph Lauren UK, http://www.polo-outletstoreonline.com/ Beats by Dre, http://www.discountbeatsbydresale.com/ Sacs Longchamp Pairs, http://www.saclongchamppairs.com/ Canada Goose Outlet, http://www.thecanadagooseoutlet.com/ Hollister UK Shops, http://www.cheaphollistersale.co.uk/ Michael Kors Outlet Online, http://www.michaelkors.so/ Marc Jacobs Outlet, http://www.marcjacobsonsale.com/ Michael Kors Outlet, http://www.michaelkorsr.com/ North Jackets Clearance, http://www.north-faceoutletonlines.net/ Burberry Outlet Online, http://www.burbagssale2013.com/ North Clearance Outlet Online, http://www.north-clearance.com/ Coach Factory, http://www.coach-factories.com/ Coach Outlet Online, http://www.coach-pursesonsale.com/ Cheap Ralph Lauren UK, http://cheapralphlaurenuk.1minutesite.co.uk/ http://www.michaelkorsoutletr.com/ Michael Kors Outlet Discount Michael Kors http://www.michael-korsfactorystore.com/ Michael Kors Outlet Michael Kors Factory Store http://www.michaellkorsfactoryonline.com/ Michael Kors Outlet Discount micheal kors
Ohlas na komentář: UP DOWN
0

Přidejte komentář
Jméno:
Email:
Komentáře:
Bezpečnostní kód:
Captcha

Další kauzy

Bytový dům U Pernikářky

13:28 Feb 04, 2011

U Pernikářky, parcela č. 3878 a 3879, 0.5 Kms

Chátrající dělnická kolonie Buďánka

08:17 Jul 05, 2013

Pod Buďánkou, Praha 5, 0.53 Kms

Z úřední desky: Košíře - další nová zástavba ve stabilizovaném území

13:14 Sep 20, 2011

ul. Slávy Horníka, Praha 5 - Košíře, 0.7 Kms

Centrální dispečink místo parku? K zástavbám na Malovance

13:35 Jun 21, 2011

Bělohorská, Praha, 0.72 Kms

Šalamounka – oblast klidu pro koho?

13:09 Feb 23, 2011

Košíře-Motol, 0.8 Kms